NTP-MTTD-20-0162

2022.09.19

"Csillagok között"

A keceli II. János Pál Katolikus Általános Iskola 20 diákja vett részt csillagász tehetséggondozó programban az Egyházi Oktatásért Alapítvány projektje által 60 órás foglalkozásunkat 2020.09.23-án kezdtük megvalósítani. A foglalkozások felölelték a csillagászat szinte minden ágát, de elsősorban a Naprendszert és annak tagjait vizsgáltuk. Egyegy égitestet több szempontból is körbejártunk. A Napnak például tanulmányoztuk a fizikáját, a kémiáját és mozgását is. Sőt a Napnak az emberiség hiedelemvilágában, történetében betöltött szerepét is elemeztük. Nagyon érdekes volt a Nap vallásokban betöltött szerepe, illetve a Nap ünnepségekhez való kapcsolódása is. A Naprendszer bolygóit, illetve az üstökösöket és meteorokat is górcső alá vettük. Minden diák elkészítette a saját Naprendszer modelljét. Az űrkutatás múltja, jelene és jövője több foglalkozásunk témája volt. Űrhajó modelleket készítettünk. A diákok egy-egy témát önállóan dolgoztak fel és kiselőadás formájában informálták társaikat. Több előadást Szűcs László a kecskeméti planetárium igazgatója tartott. Csoportos és egyéni munkát is végeztünk. Csillagászattal kapcsolatos társasjátékkal kapcsolódtunk ki, így még szórakozás közben is tanultunk. Sok fizikai és kémiai kísérletet végeztünk, amik révén bebizonyítottuk a diákoknak, hogy a fizika és a kémia nem száraz bebiflázandó szabályokból és képletekből áll. Az élmény pedagógia eszközeit használva a gyerekekben növeltük a tudomány iránti fogékonyságot, a tudományos szemléletet. Azzal, hogy egy égitestet több tudomány szempontjából is megvizsgáltunk, ráirányítottuk a figyelmet arra, hogy a világ komplex és nem lehet csak egy oldalról, tudományterület felől nézni, mert akkor nem teljes, valós képet kapunk. 2021. június 17. és 19. között megtartottuk három napos csillagász táborunkat. Csillagászati előadásokat hallgattunk, naptávcsöves megfigyelést végeztünk, éjszakai távcsöves észleléseken vettünk részt. Szabadidős programként strandoltunk, csillagászattal kapcsolatos filmeket néztünk, tábortűz mellett sütögettünk. A programot űrdiscoval zártuk. Az egynapos kirándulásunkra a tervezetthez képest egy évvel később került sor a pandémia miatt. 2021. november 6-án először Kecskemétre látogattunk, a planetáriumba. Itt egy izgalmas előadást hallgattunk meg a Naprendszerről, majd szórakozásként egy lézershowt élvezhettünk. Kecskemétről tovább utaztunk Budapestre, de a programot az időjárás megváltoztatta, mert nagyon felhős volt az ég, így a Polaris csillagvizsgálóba nem tudtunk elmenni. Az Országházba és az ELTE Fizikai Intézetének Gömb aulájába viszont sikerült elmennünk. Sok diák most járt először a Parlamentben. Az ELTE Fizikai Intézetének Gömb aulájában a leghíresebb magyar csillagászok és fizikusok szobrait megkoszorúztuk és a gyerekek által tartott, róluk szóló kiselőadással emlékeztünk rájuk. Csillagász projektünk nagy sikerrel zárult, a diákok már várják a folytatást. A tanárokon nem múlik, már csak pályázatot kell találnunk hozzá, és akkor újra felderül számunkra a napfény.

Egyházi Oktatásért Alapítvány

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el